O čom je táto tajomná pórovitosť?
Pravdepodobne ste o tom niečo počuli. Určite si tiež pamätáte, že vonkajšia vrstva vlasov nie je hladká, ako napríklad sklo, ale skladá sa z prekrývajúcich sa kutikul. V skratke, vlasové kutikuly sú buď pevne spojené alebo nadvihnuté.
Stupeň vystúpenia kutikuly určuje typ pórovitosti vlasov.
Čím viac sú vlasové kutikuly vystúpené, tým majú vlasy vyššiu pórovitosť. Existujú tri typy pórovitosti vlasov. Musíte si uvedomiť, že vlasy vyzerajú inak, pretože majú iný typ pórovitosti a práve preto potrebujú iný druh starostlivosti. Teda pórovitosť vlasov určuje potreby vlasov.
Typy pórovitosti vlasov
1. Typ s nízkou pórovitosťou vlasov / vlasy s nízkou pórovitosťou
Vlasy s nízkou pórovitosťou je pomerne ťažké nájsť. Sú husté a hrubé, ťažko schnúce a extrémne ťažko upraviteľné. Stáva sa, že žiadne farby na vlasy nedokážu sfarbiť vlasy s nízkou pórovitosťou. Navyše, tento typ vlasov sa nezhoršuje tak rýchlo ako vlasy ostatných pórovitostí, ale musí bojovať s vlastnými problémami – sú ťažké, čo spôsobuje, že vlasy sú neustále spľasnuté, zbavené objemu. Navyše majú vlasy s nízkou pórovitosťou tendenciu byť často mastné, čo môže významne prispieť k oslabeniu cibuliek. Nadmerná tvorba mazu v kombinácii s hustými vlasmi blokuje kyslík, čo ruší cirkuláciu. Výsledkom je, že koža sa stáva chorou, a tým aj samotné vlasy začínajú byť choré.
Správna výživa, ochrana a starostlivosť o pokožku hlavy je nutnosťou pre starostlivosť o vlasy s nízkou pórovitosťou.
2. Typ pórovitosti stredných vlasov / vlasy so strednou pórovitosťou
Vlasy strednej pórovitosti sú najbežnejším druhom vlasov. Môžu byť opísaný ako „zlatý stred“, pretože sa nachádzajú niekde medzi ťažkými vlasmi s nízkou pórovitosťou a super poškodenými a suchými vlasmi s vysokou pórovitosťou. Dajú sa upravovať a sú pomerne elegantne vyzerajúce, ale často nudné. Stredne pórovité vlasy môžu prekvapiť, pretože môžu ľahko skrepatieť, mať dehydratované končeky, často bývyjú postihnuté lupinami. Okrem toho, ak sa ošetrujú vlasovými produktami, ktoré nespĺňajú cih požiadavky, môžu sa stredne pórovité vlasy stať mastnými alebo dehydratovanými. Tento typ vlasov sa dá ľahko zoslabiť. Akonáhle sa stav vlasov zhorší, začnú vypadávať, pretože ich rast môže byť zastavený.
Výživa, ochrana pred poškodením, starostlivosť o pokožku hlavy a zlepšenie stavu, je jadrom starostlivosti o vlasy so strednou pórovitosť.
3. Typ s vysokou pórovitosťou vlasov / vlasy s vysokou pórovitosťou
Vlasy s vysokou pórovitosťou sú veľmi poškodené. Sú dehydrované, matné a krehké. Na takýchto vlasoch nie je čo závidieť. Končeky vlasov sú rozštiepené a sú často skrepatené. Vlasy strácajú svoj objem a sú drsné. Takéto pramene je ťažké skrotiť a vypadávajú vo veľkom množstve. Z tohto dôvodu musia byť vlasy chránené, doplnené vodou a posilnené, pretože sú úplne bezbranné. Inými slovami, takéto vlasy nemajú žiadnu ochranu a sú vystavené negatívnym vplyvom.
Ochrana, hydratácia a výživné látky sú to, čo vlasy s vysokou pórovitosťou potrebujú.
Vlasové oleje a typy pórovitosti vlasov
Už sme povedali, že vlasové kutikuly sú naklonené v rôznych stupňoch (čo určuje typ pórovitosti). Preto je mimoriadne dôležité, aby sa „medzery“ zhodovali s vhodnými molekulami, z ktorých je vyrobený konkrétny olej.
Lepšie sa to dá vysvetliť viac obrazným spôsobom. Skúsili ste sa niekedy otvoriť dvere s kľúčom, ktorý nezapadá do zámku? A presne takto oleje fungujú, alebo skôr nebudú fungovať, ak sa nezhodujú s pórovitosťou vlasov. Inými slovami, malá molekula oleja musí zapadnúť do medzery vytvorenej medzi vlasmi a vyvýšenou kožičkou. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité byť si vedomý vlastného typu pórovitosti vlasov a vedieť, ktoré mastné kyseliny sa zhodujú s akým typom pórovitosti vlasov.
Ako definovať pórovitosť vlasov?
V prvom rade musíte venovať pozornosť svojim vlasom. Definovanie pórovitosti vlasov pre vaše oči nie je také ťažké. Každý typ pórovitosti vlasov má svoje charakteristické znaky, pretože vyzerá inak. Akonáhle sa zoznámime s vlastnosťami typov pórovitosti vlasov, väčšina z nás je schopná ich identifikovať.
Ak však na určenie potrebujete skúšku, vložte do misky s vodou čisté vlasy (bez kondicionérov, balzamov a stylingovej kozmetiky). Nechajte ich „plávať“ v tomto druhu kúpeľa približne 10 minút, aby ste neskôr skontrolovali, či padli na dno alebo nie. Čím nižšie padli vlasy, tým vyššia je ich pórovitosť. Inými slovami, vlasy s vysokou pórovitosťou absorbujú vodu rýchlo, zatiaľ čo vlasy s nízkou pórovitosťou sa skôr zdráhajú absorbovať vodu. Prirodzene sa očakáva, že stredne pórovité vlasy „plávajú“ niekde uprostred misy.
Vlasová pórovitosť – Ktoré oleje na vlasy si vybrať?
NÍZKA PÓROVITOSŤ– vyberte kokosový olej, olej Babassu, palmový olej a iné oleje alebo maslá malých molekúl s dominanciou nasýtených mastných kyselín.
STREDNÁ PÓROVITOSŤ– vyberte makadamiový olej, arganový olej, jojobový olej, sezamový olej, avokádový olej, olej z kamélie, olej Moringa, olej z marhuľových semien, olej zo sladkých mandlí ako aj všetky ostatné oleje s prevahou mastných kyselín zo skupiny Omega-7 a Omega-9.
VYSOKÁ PÓROVITOSŤ– vyberte cedrový olej, ricínový olej, pupalkový olej, olej zo semien svetlice farbiarskej, olej z čiernych semien, olej z hroznových jadier, ľanový olej, kukuričný olej, olej zo slnečnicových semien ako aj akýkoľvek iný olej s prevahou mastných kyselín zo skupiny Omega-3 a Omega-6.
Ako aplikovať olej na vlasy?
Aplikácia určitého vlasového oleja alebo špeciálnej zmesi prírodného oleja je jednoduchá. Musíte olej aplikovať na pokožku hlavy a celú dĺžku vlasov. Tento postup sa nazýva ošetrenie vlasovým olejom.
Pri tomto ošetrení ste vo veľmi výhodnej situácii, pretože ste to vy, kto sa rozhodne, kedy budete vaše vlasy ošetrovať, frekvenciu ošetrovania aj a ako dlho necháte olej pôsobiť. Môžete ho nechať pôsobiť cel noc a ráno vlasy opláchnuť šampónom. Môžete ho tiež nechať pôsobiť aj kratšiu dobu, napríklad 15 minút, hodinu, dve alebo aj päť.
Okrem toho sa rozhodnete, či olej aplikujete na suché vlasy pred umývaním, alebo na vlhké vlasy ihneď po šampónovaní. Avšak, keď sa rozhodnete aplikovať olej na vlasy hneď po šampónovaní, musíte si dať pozor aby sa prírodný produkt nedostal do pokožky hlavy, pretože vlasy nebudete tak skoro umývať.
Prírodné vlasové oleje sú skvelé kaderníčky a predstavujú prirodzenú tepelnú ochranu, preto sa odporúča aplikovať ich na suché vlasy pred úpravou účesu alebo na vlhké vlasy predtým, ako použijete fén. Prírodný vlasový olej bude fungovať aj ako sérum pre poškodené vlasy.
Prírodný vlasový olej – všestranný, brilantný a ideálny pre váš typ vlasov. Čo viac by ste mohli potrebovať?